28 września 2016 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej odbyły się dwa spotkania z autorką baśni pt." Tami z Krainy Pięknych Koni" – Renatą Klamerus. Najpierw autorka spotkała się z uczniami klas IV-VI w Szkole Podstawowej w Ochotnicy Górnej. Następnie Pani Klamerus odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej - Centrum. Po ogólnym przybliżeniu książki, tj. po opowiedzeniu o Kapadoclandii, o bohaterach, autorka przeczytała kilka rozdziałów swoich fascynujących baśni (I i II tom). Po spotkaniach można było zakupić książkę z autografem pisarki.

GBP bardzo dziękuje Pani mgr Lucynie Czubernat – instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, oraz Bibliotece Powiatowej w Nowym Targu za sfinansowanie spotkania z Panią Renatą Klamerus.

Tami z Krainy Pięknych Koni to baśń opowiadająca o przygodach trójki dzieci, które mieszkają w krainie zwanej Kapadoclandią. Zazwyczaj nudne w tym regionie wakacje niespodziewanie zamieniają się w niezapomniane dni, pełne zaskakujących sytuacji…

Kiedy Tami zamierzyła się trzeci raz, posypał się piasek i większe kawałki kamienia, aż wreszcie wypadł spory kawał ściany. Dziewczynka, zadowolona i trochę przestraszona, kucnęła i przybliżyła twarz do otworu. Poczuła powiew chłodniejszego powietrza. To, co ujrzała, sprawiło, że na chwilę wstrzymała oddech. Jej oczom ukazała się wielka, przestronna grota. Było w niej bardzo jasno. „Grooota… jaaskiiinia… odkryłam grotę” – pomyślała dziewczynka. Jej policzki płonęły. Tami siedziała nieruchomo z nosem w otworze ściany. Wodziła wzrokiem w prawo, w lewo, w górę i w dół. Nie była w stanie myśleć o niczym innym. Siedziała przez chwilę, nagle przyszła jej do głowy myśl: „To na pewno zaczarowana grota. Na pewno!”. Przeszedł ją dreszcz.

Przekonajcie się sami, co kryją podziemia Kapadoclandii!