W dniu 8 grudnia 2016 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej miał miejsce XIV Gminny Konkurs Recytatorski, zorganizowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej. Konkurs obejmował dwie kategorie do wyboru:

Recytacja w języku literackim:

klasy 0-III – utwory Danuty Wawiłow;

klasy IV-VI – bajki Ignacego Krasickiego, bajki Adama Mickiewicza (wybór);

gimnazjum – fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, satyry Ignacego Krasickiego (wybór).

Recytacja w języku gwarowym – dowolny repertuar.

Po etapie szkolnym do gminnego konkursu zakwalifikowali się:

Język literacki klasy 0-III:

Kinga Rapciak kl. III A, Ochotnica Dolna, Katarzyna Jagieła kl. II, Młynne, Oliwia Chrobak kl. II Ochotnica Górna, Marek Mikołajczyk kl. III, Skrodne, Justyna Adamczyk kl. III B, Tylmanowa, Oliwia Pierzchała kl. II, Tylmanowa-Zawodzie.

Język literacki klasy IV-VI:

Katarzyna Kozielec kl. IV, Tylmanowa-Zawodzie, Aneta Urbaniak kl. V, Tylmanowa, Agnieszka Bandyk kl. VI, Skrodne, Aleksandra Kukuczka kl. VI, Ochotnica Górna, Sebastian Chlipała kl. V, Młynne, Magdalena Brzeźny kl. V, Ochotnica Dolna.

Język literacki gimnazjum:

Julia Niewiadoma kl. III Ochotnica Górna, Katarzyna Kapłoniak kl. II, Ochotnica Górna, Natalia Gołdyn kl. Ochotnica Dolna, Kornelia Urbaniak kl. III, Ochotnica Dolna, Marta Mikołajczyk kl. I A, Tylmanowa, Kamila Maurer kl. I A, Tylmanowa.

Język gwarowy klasy 0-III:

Karol Topolski kl. III B, Tylmanowa, Patrycja Janor kl. III, Skrodne, Martyna Furca kl. 0, Ochotnica Górna.

Język gwarowy klasy IV-VI:

Anna Brzeźna kl. VI, Młynne, Katarzyna Bulanda kl. V, Ochotnica Górna, Michał Brzeźny kl. VI B, Ochotnica Dolna, Zuzanna Janor kl. VI, Skrodne, Weronika Adamczyk kl. V, Tylmanowa.

Język gwarowy gimnazjum:

Maksymilian Hebda kl. I A, Tylmanowa, Alicja Tworek kl. I A, Tylmanowa, Kinga Rusnak kl. III B, Ochotnica Dolna, Justyna Jagieła kl. III B, Ochotnica Dolna, Kamil Nogawka kl. III, Ochotnica Górna, Maria Bielska kl. III, Ochotnica Górna.

Komisja konkursowa w składzie:

Pani Stanisława Gal – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Pan Stanisław Czajka – emerytowany nauczyciel historii, Pani Lucyna Czubernat – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu,  Pani Marzena Kruczek – nauczyciel, założyciel sieci przedszkoli Bajkowy Świat z Białki Tatrzańskiej, Pan Krzysztof Dobrzyński – prezes Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej – oceniała uczestników, kierując się następującymi kryteriami: dobór repertuaru (wartość artystyczna i wychowawcza utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny i wyłoniła zwycięzców:

Język literacki:

I miejsce JUSTYNA JAGIEŁA

II miejsce MARIA BIELSKA

III miejsce ALICJA TWOREK

Nagrody i wyróżnienia wręczyli: Zastępca Wójta - Pani Elżbieta Polczyk, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Franciszek Ziemianek oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pani Maria Franczyk.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!