W dniu 14 grudnia 2017 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej miał miejsce XV Gminny Konkurs Recytatorski, zorganizowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. Konkurs obejmował dwie kategorie do wyboru:

Recytacja w języku literackim:

klasy 0-III – Maria Konopnicka

Dorota Gellner / do wyboru

klasy IV-VI – Bolesław Leśmian

Ks. Jan Twardowski / do wyboru

gimnazjum – Konstanty Ildefons Gałczyński

Andrzej Grabowski / do wyboru

Recytacja w języku gwarowym – dowolny repertuar.

Po etapie szkolnym do gminnego konkursu zakwalifikowali się:

Język literacki klasy 0-III:

Oliwia Pierzchała, Lidia Topolska, Daria Brzeczek, Łucja Urbaniak, Dorota Mikołajczyk, Gabriela Groń.

Język literacki klasy IV-VII:

Urszula Mikołajczyk, Katarzyna Kozielec, Maria Jagieła, Kinga Rapciak, Kamil Bielski, Roksana Gołdyn.

Język literacki gimnazjum:

Daria Franczyk, Anna Chrobak, Katarzyna Kapłaniak, Agnieszka Chrobak, Kamila Opyd, Klaudia Potok.

Język gwarowy klasy 0-III:

Dawid Jurek, Paulina Czajka, Magdalena Kowalczyk.

Język gwarowy klasy IV-VII:

Michał Brzeźny, Katarzyna Bulanda, Karol Topolski, Anna Brzeźna, Karolina Puchomirska.

Język gwarowy gimnazjum:

Alicja Tworek, Wojciech Jagieła, Justyna Dłubacz, Maksymilian Hebda, Kinga Czajka, Aneta Chrobak.

Komisja konkursowa w składzie:

Pani Stanisława Gal – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Pani Lucyna Czubernat – pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu,  Pani Marzena Kruczek – nauczyciel, założyciel sieci przedszkoli Bajkowy Świat z Białki Tatrzańskiej, Pani Stanisława Noworolnik – emerytowana nauczycielka z Tylmanowej – oceniała uczestników, kierując się następującymi kryteriami: dobór repertuaru (wartość artystyczna i wychowawcza utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny i wyłoniła zwycięzców:

Język literacki:

I miejsce Aneta Chrobak

II miejsce Wojciech Jagieła

III miejsce Kinga Czajka

W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z Gminy Ochotnica Dolna.

Po recytacji, czas oczekiwania na poczęstunek umiliła nam Pani Marzena Kruczek grą na skrzypcach i wspólnym śpiewem, a Pani Stanisława Noworolnik recytacją wierszy. Uczestnikom konkursu towarzyszyła także Komisja Oświaty i Kultury pod przewodnictwem Pani Marii Franczyk. Nagrody wręczył Pan Wójt Stanisław Jurkowski, gratulując wszystkim uczestnikom tak wysokiego poziomu wystąpień, gdyż na etapie gminnym znaleźli się tylko najlepsi. Podkreślił ważną rolę konkursów literackich oraz zapewnił o wsparciu dla takich inicjatyw.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Już zapraszamy na kolejny konkurs w przyszłym roku, który będzie miał charakter patriotyczny.