W dniu 22.05.2018 r. r. odbył się III Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Dzieci Ojczyzny”, zorganizowany przez  Gminną Bibliotekę Publiczną w Ochotnicy Dolnej przy współpracy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, na upamiętnienie 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W konkursie wzięli udział  uczniowie szkół z naszej gminy w trzech kategoriach wiekowych: I Kategoria szkoła podstawowa klasy I-III, II kategoria Szkoła Podstawowa klasy IV-VI, III Kategoria klasy VII oraz Gimnazja.

Po eliminacjach szkolnych wyłoniono kandydatów na Mistrza Pięknego Czytania:

Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Tylmanowej

Emilia Tworek, Oliwia Pierzchała, Wiktor Zbozień, Paulina Janczura.

Szkoła Podstawowa im. ks. prof. J. Tischnera

Dorota Mikołajczyk, Natalia Groń, Amelia Luberda, Karolina Puchomirska, Agnieszka Bandyk, Sara Chryczyk.

Szkoła Podstawowa im. mjra Henryka Sucharskiego

Zuzanna Gierczyk, Maksymilian Michałczak, Piotr Hebda, Urszula Mikołajczyk, Marta Mikołajczyk, Kamila Maurer.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej

Patrycja Czajka, Julia Smreczek, Aleksandra Jagieła, Katarzyna Kapłaniak, Martyna Sikora,

Magdalena Plewa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ochotnicy Dolnej – Młynne

Adam Jagieła, Artur Zasadni, Martyna Chryczyk,, Maria Jagieła, Anna Brzeźna, Jakub Chrobak.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

Maria Chlipała, Antoni Tarchała, Kinga Rapciak , Magdalena Giemzik, Kinga Jasiurkowska,

Aleksandra Tylecka.

Komisja w składzie : Maria Franczyk – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury, Maria Bednarczyk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Nowym Targu, Stanisława Gal – emerytowana nauczycielka j. polskiego, Renata Chryc – bibliotekarka z Nowej Białej przesłuchała 34  uczestników.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek o treści patriotycznej.

Ocenie podlegała: dykcja, interpretacja tekstu, płynność, intonacja, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.

Komisja wyłoniła laureatów :

Kategoria I  -  klasy I-III (szkoły podstawowe) :

Mistrz czytania – Dorota Mikołajczyk

Wyróżnienia – Natalia Groń, Maksymilian Michałczak, Emilia Tworek

Kategoria II – klasy IV –VI :

Mistrz czytania – Amelia Luberda

Wyróżnienia – Kinga Rapciak, Magdalena Giemzik

Kategoria III - klasy VII oraz gimnazja :

Mistrz czytania –  Katarzyna Kapłaniak.

Wyróżnienia – Marta Mikołajczyk, Kamila Maurer

Serdecznie gratulujemy!

Nagrody wręczył Wójt Gminy Pan Stanisław Jurkowski, podkreślając znaczenie książki w życiu młodych ludzi i wartościach płynących z czytania. Pan Wójt mówił o poczuciu tożsamości narodowej, bo przecież wszyscy jesteśmy „Dziećmi Ojczyzny”, a także pogratulował uczestnikom udziału w konkursie, zapewniając, że bez względu na zajęte miejsca zwycięzcami są wszyscy.

Film z wydarzenia zrealizowany przez Gminną Telewizję Gorce można obejrzeć klikając na poniższy link: