WITAMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

bip_logo_pomn1_grad.jpg

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Dolnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Ochotnicy Górnej

logo_fb_210.jpg
Biblioteka w Tylmanowej

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

sowwwa_pnowotarski_210.jpg

logo_KiDN.jpg

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

bn_logo_210.jpg

bn_nprcz_210.jpg

wbiblpl_210.jpg

Kraszewski.jpg

Zakup sprzętu komputerowego dofinansowany
przez Instytut Książki w ramach Programu
„Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017”

Statystyki strony

 • Liczba odsłon:459,679
 • Liczba wejść:18,592

  W sobotę 8 września Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej wraz ze szkołami oraz przy wsparciu Wiejskiego Ośrodka Kultury z Ochotnicy Dolnej zorganizowała akcję Narodowego Czytania.

  Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były aż dwie lektury: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz Antologię Niepodległości.

  Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji.

  W naszej gminie głośne czytanie Przedwiośnia odbyło się przejazdem wzdłuż drogi gminnej - począwszy od Przełęczy Knurowskiej, a skończywszy w Tylmanowej na Święcie Pstrąga. Odwiedziliśmy wszystkie szkoły podstawowe, które przygotowały z tej okazji uroczyste apele, podczas których przybliżono sylwetkę Stefana Żeromskiego, czytano fragmenty Przedwiośnia oraz Antologię Niepodległości.

  W Tylmanowej czytali: wójt gminy Stanisław Jurkowski, wicewójt Elżbieta Polczyk oraz sekretarz gminy, a także radna powiatowa Maria Łojas – Jurkowska.

  Podczas przejazdu czytały: Irena Luberda – nauczycielka z ośrodka OREW na Brysiówce, bibliotekarki: Czesława Czajka, Katarzyna Ziajkiewicz oraz kierownik GBP Monika Groń.

  GBP bardzo dziękuje wszystkim za włączenie się do akcji, Jankowi Kapłonowi za udostępnienie samochodu i przejazd z czytającymi, a Telewizji Gorce za promocję tego wydarzenia.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmiku: http://www.ochotnica.pl/pl/211/3396/film-narodowe-czytanie-w-gminie-ocho...

  Galeria: